Speedway dirke v Ljubljani

Speedway ima v Ljubljani že zelo dolgo tradicijo, saj so speedwayu podobne dirke (t.i. dirt track) prirejali že pred drugo svetovno vojno. Večji razmah pa je speedway doživel po drugi svetovni vojni in še posebej po izgradnji novega dirkališča v Zgornji Šiški leta 1963, na katerem speedway dirke organiziramo vse do danes, skupno že več kot 55 let.

Ker je torej zgodovina speedwaya dolga, zgodovinski viri pa težko dosegljivi, je težko sestaviti natančen in popoln spisek speedway dirk, ki so bile v športnem parku Ilirija v Ljubljani organizirane od leta 1963. Podatke, ki jih predstavljamo v spodnji tabeli, smo pridobili iz različnih razpoložljivih virov (predvsem iz klubskega arhiva in iz osebnih arhivov naših športnih funkcionarjev), žal pa spisek ni popoln. V prihodnosti se ga bomo potrudili izpopolniti in tudi obogatiti z dodatnimi informacijami (rezultati, naslovnicami programov, fotografijami in podobno).

Legenda:
DP: državno prvenstvo
RP: republiško prvenstvo
SP: svetovno prvenstvo
EP: evropsko prvenstvo

LETO DATUM IME DIRKE ZMAGOVALEC
1963 9.6. Mednarodna dirka  Franc Babič
29.9. DP posamezniki  Drago Regvart
1964 5.5. Mednarodna dirka  Genadij Kurilenko (SU)
30.6. Jugoslavija – Češkoslovaška  Češkoslovaška
30.8. DP posamezniki  Franc Babič
1965 9.5. SP posamezniki – kontinentalna cona  Genadij Kurilenko (SU)
20.7. DP kvalifikacija za 1. ligo  Ivan Kos
7.9. Mednarodna dirka  Bohumil Bartonek (CS)
1966 3.5. Mednarodna dirka  Viktor Trofimov (SU)
1967 14.5. Mednarodna dirka  Gyepes Barnabas (H)
1968 18.5. Mednarodna dirka  Jürgen Hehlert (DDR)
1969 12.10. RP mladinci  Ivan Kos
12.10. Tekmovanje 3 sosedov (SLO,YU,CZ)  Slovenija 1
1970 7.6. Pokal 4 držav  Madžarska
11.10. DP posamezniki  Ivan Molan
1971 16.5. DP mladinci  Evald Babič
16.5. Pokal 4 sosedov  Madžarska
27.6. DP posamezniki  Ivan Molan
1972 28.5. Pokal 3 sosedov  Madžarska
27.8. DP posamezniki  Draško Oršić
1973 10.6. DP posamezniki  Štefan Kekec
6.10. Pokal 4 sosedov  Češkoslovaška
1974 19.5. SP posamezniki četrtfinale  Zenon Plech (PL)
21.9. DP ekipe  AMD TAM Maribor
22.9. DP posamezniki  Štefan Kekec
1975 26.4. DP ekipe  AMD TAM Maribor
27.4. DP posamezniki + DP pari  Štefan Kekec; par Leon Šauperl in Štefan Kekec
21.6. Pokal 4 držav  Češkoslovaška
1976 22.5. DP posamezniki 2. liga  Jože Jauševec
23.5. DP posamezniki 1. liga  Štefan Kekec
20.6. Pokal 4 držav  Češkoslovaška
11.9. DP kvalifikacije za 1. ligo  Krešo Omerzel
12.9. DP ekipe  AMD TAM Maribor
1977 4.6. DP ekipe predkvalifikacije
5.6. DP ekipe – kvalifikacije
25.9. Pokal štirih sosedov
1978 27.5. Pokal 4 držav  Zvezna Republika Nemčija
22.9. RP posamezniki  Štefan Kekec
23.9. Kvalifikacije za DP 1. ligo  Jože Kekec
24.9. DP ekipe  AMD TAM Maribor
1979 10.6. SP pari polfinale 2  Zenon Plech in Edward Jancarz (PL)
3.8. RP posamezniki  Vlado Kocuvan
4.8. DP posamezniki 2. liga  Zvonko Pavlic
5.8. DP posamezniki 1. liga  Franc Žagar
1980 12.9. RP posamezniki  Štefan Kekec
13.9. Pokal 4 držav  Madžarska
1981 28.8. RP posamezniki  Štefan Kekec
29.8. DP posamezniki 2. liga  Artur Horvat
30.8. DP posamezniki 1. liga  Štefan Kekec
1982 28.3. RP posamezniki  Štefan Kekec
30.5. DP posamezniki (2. liga)  Jože Kekec
30.5. DP posamezniki (1. liga)  Vlado Kovucan
10.10. DP pari  Vlado Kocuvan in Albert Kocmut
1983 2.4. RP posamezniki  Franci Žagar
18.9. DP pari  Ivan Vrbnjak in Zvonko Pavlic (Prelog)
1984 16.6. RP posamezniki  Krešo Omerzel
17.6. DP posamezniki  Albert Kocmut
30.9. DP posamezniki  Artur Horvat
1985 2.5. Mednarodna dirka ob 40 letnici osvoboditve  Anton Kasper (CS)
16.6. RP posamezniki  Franci Žagar
23.6. DP posamezniki  Krešo Omerzel
29.9. DP posamezniki  Krešo Omerzel
1986 11.5. SP posamezniki kvalifikacije  Zenon Plech (PL)
14.6. RP posamezniki  Čaba Lazar
15.6. DP posamezniki  Krešo Omerzel
30.8. Pokal 4 dežel  Avstrija
1987 24.5. RP posamezniki  Čaba Lazar
21.6. DP posamezniki  Franci Kalin
23.8. Mednarodna dirka ob 40 letnici AMTK  Češkoslovaška
28.9. SP ekipe – skupina D  Bolgarija
1988 8.5. SP posamezniki predskupina 4  Jozsef Petrikovics (H)
18.6. RP posamezniki  Franci Kalin
19.6. DP posamezniki  Zvonko Pavlic
10.7. Pokal 4 držav  Češkoslovaška
18.9. DP posamezniki  Zvonko Pavlic
9.10. Dnevnikov krog  Zvonko Pavlic
1989 14.5. RP posamezniki  Martin Peterca
18.6. DP posamezniki  Gregor Pintar
9.7. SP pari polfinale  Karl Maier in Gerd Riss (BRD)
1.10. DP posamezniki  Gregor Pintar
1990 8.4. RP posamezniki  Gregor Pintar
1.5. SP ekipe – skupina D  Avstrija
24.6. DP posamezniki  Martin Peterca
22.7. RP posamezniki  Gregor Pintar
16.9. DP posamezniki  Gregor Pintar
1990 14.4. RP posamezniki  Walter Nebel (A)
5.5. SP posamezniki predskupina 1  Gregor Pintar
19.6. DP posamezniki  Andreas Bössner (A)
15.9. DP posamezniki  Gerhard Lekše
1992 12.4. Srednjeevropski pokal Slovenija
3.5. SP ekip – skupina D Avstrija
21.6. DP posamezniki – 1. dirka Gregor Pintar
30.8. Srednjeevropski pokal Slovenija
20.9. DP posamezniki – 5. dirka Gregor Pintar
1993 25.4. SP kvalifikacije – kontinentalni četrtfinale Gregor Pintar
16.5. DP posamezniki – 2. dirka Krešo Omerzel
20.6. Srednjeevropski pokal Madžarska
12.9. DP posamezniki – 5. dirka Krešo Omerzel
1994 17.4. DP posamezniki – 1. dirka Martin Peterca
5.6. SP ekip – skupina C Slovenija
27.8. Srednjeevropski pokal Madžarska
25.9. DP posamezniki – 6. dirka Martin Peterca
1995 9.4. DP posamezniki – 1. dirka Gregor Pintar
7.5. SP kvalifikacije – kontinentalni četrtfinale Raif Saitgarejev (RUS)
27.8. Srednjeevropski pokal Slovenija
17.9. DP posamezniki – 4. dirka Gregor Pintar
1996 14.4. DP posamezniki – 1. dirka Gerhard Lekše
2.6. DP pari – 1. dirka Gregor Pintar, Tomaž Šušteršič
30.6. SP ekip – skupina B Rusija
22.9. Srednjeevropski pokal Slovenija
6.10. DP posamezniki – 6. dirka Tomaž Šušteršič
1997 13.4. DP posamezniki – 2. dirka Matej Ferjan
4.5. SP kvalifikacije – kontinentalni četrtfinale Robert Sawina (PL)
15.6. DP pari – 1. dirka Gregor Pintar, Martin Peterca
24.8. Srednjeevropski pokal Slovaška
21.9. DP posamezniki – 5. dirka Matej Ferjan
1998 19.4. DP posamezniki – 2. dirka Matej Ferjan
24.5. SP mladinci – kvalifikacije Leigh Lanham (VBR)
21.6. Pokal evropskih klubskih prvakov – skupina A Lukoil Oktyabrsky (RUS)
16.8. Klubski pokal – 4. dirka ST Lendava
27.9. DP posamezniki – 6. dirka Izak Šantej
18.10. Srednjeevropski pokal Češka
1999 25.4. Srednjeevropski pokal Slovenija
23.5. DP posamezniki – 3. dirka Matej Ferjan
13.6. SP kvalifikacije – kontinentalni polfinale Sebastian Ulamek (PL)
25.7. EP mladinci – polfinale 1 Rafal Okoniewski (PL)
19.9. DP posamezniki – 5. dirka Matej Ferjan
10.10. Klubski pokal – 4. dirka AMTK Ljubljana
2000 2.4. DP posamezniki 1. dirka Matej Ferjan
21.5. Klubski pokal – 1. dirka AMD Krško
18.6. Srednjeevropski pokal  Slovenija
27.8. EP mladinci finale  Lukaš Dryml (CZ)
24.9. DP posamezniki – 6. dirka  Matej Ferjan
2001 8.4. DP posamezniki – 1. dirka  Matej Ferjan
20.5. DP ekipe – 1. dirka  AMTK Ljubljana
3.6. SP ekip – kvalifikacije  Slovenija
2002 14.4. DP posamezniki – 2. dirka  Matej Žagar
18.5. Kvalifikacije za GP 2003 – skupina 4  Charlie Gjedde (DK)
9.6. DP ekipe – 1. dirka  AMTK Ljubljana
8.9. Srednjeevropski pokal  Slovenija
2003 13.4. DP posamezniki – 1. dirka  Matej Žagar
18.5. DP ekipe – 3. dirka  AMTK Ljubljana
29.6. SP mladinci – polfinale  Peter Ljung (S)
7.9. DP posamezniki – 4. dirka  Matej Žagar
2004 18.4. DP posamezniki – 2. dirka  Matej Žagar
16.5. DP ekipe – 2. dirka  AMD Krško
19.9. Pokal evropskih klubskih prvakov – finale  Wlokniarz Czestochowa (PL)
2005 15.5. Pokalno tekmovanje ekip – 2. dirka  Slovenija 2
11.9. DP posamezniki – 5. dirka  Matej Žagar
2006 16.4. Pokalno tekmovanje ekip – 1. dirka  Slovenija 1
18.6. EP posamezniki – polfinale 1  Aleš Dryml (CZ)
17.9. DP posamezniki – 3. dirka  Izak Šantej
2007 3.6. DP posamezniki – 3. dirka  Matej Žagar
8.7. Kvalifikacije za GP 2008 – polfinale 2  Fredrik Lindgren (S)
30.9. Pokal klubov – 5. dirka  AMD Krško
2008 29.6. SP ekip – kvalifikacije  Češka
21.9. DP posamezniki – 4. dirka  Matej Žagar
2009 11.4. DP mladinci – 1. dirka  Jozsef Tabaka (HU)
23.5. EP pari – polfinale  Slovenija
29.8. Pokalno tekmovanj ekip, SLO-HR  Slovenija
2010 17.4. DP posamezniki – 2. dirka  Jurica Pavlic (HR)
22.5. DP mladinci – 3. dirka  Aljoša Remih
19.6. EP posamezniki – polfinale 1  Matej Žagar
2011 9.4. DP mladinci – 1. dirka  Nejc Malešič
23.4. DP posamezniki – 2. dirka  Jurica Pavlic
9.7. EP mladinci finale  Piotr Pawlicki (PL)
17.9. Pokalno tekmovanje ekip, SLO-SK  Slovenija
2012 24.3. Pokalno tekmovanje ekip, SLO-CZ  Slovenija
14.4. DP posamezniki – 1. dirka  Matej Žagar
5.5. SWC kvalifikacije (SLO, ZDA, U, I)  ZDA
23.6. DP mladinci – 4. dirka  Matic Ivačič
2013 13.4. DP posamezniki  Matej Žagar
20.4. tekmovanje parov (SLO,CZ,H,A,HU)  AMTK Ljubljana
31.8. tekmovanje ekip (SLO,CZ,SK,HU)  Slovenija
2014 10.5. DP posamezniki  Matej Žagar
7.6. kvalifikacije za GP 2015  Nicolai Klindt (DK)
31.8. DP parov (SLO,CZ,HR)  AMK ZP Pardubice
2015 4.4. DP parov (SLO,CZ,HR,SK) AMK ZP Pardubice
13.6. DP posamezniki Matej Žagar
2016 9.4. DP posamezniki Matej Žagar
14.5. EP mladinci polfinale 1  Nick Škorja
2017 15.4. DP posamezniki Matej Žagar
2018 14.4. DP posamezniki Matej Žagar
9.6. Pokal klubov, Ljubljana – Krško AMD Krško
2019 20.4. DP posamezniki Matej Žagar

Podatke zbrali: arhiv AMTK Ljubljana, Tomaž Požrl, Franci Tomažič, Janez Tomažič, Milan Praznik